گلوتامین-چیست

گلوتامین چیست؟

گلوتامین، یکی از اسید آمینه غیر ضروری است که توسط بدن ساخته می‌شود و بیشترین اسید آمینه‌ای است که در پلاسما و عضلات اسکلتی یافت می‌شود.
غلظت گلوتامین خون در یک فرد سالم ۳ تا ۴ برابر سایر اسید‌های آمینه است، حدوداً ۶۰% اسید آمینه درون سلولی را تشکیل می‌دهد و تقریباً از عضلات به مقدار ۹ گرم در روز به داخل خون ترشح می‌شود.
تحقیقات انجام شده در مورد گلوتامین به وضوح نشان داده است این اسید آمینه به راحتی قادر است تا عضلات را از گزند تجزیه شدن پروتئین در امان نگه داشته و پدیده مخرب آتروفی عضلات را به خوبی مهار کند.

کلیات

گلوتامین یک اسید آمینه (یک بلوک ساختمان برای پروتئین ها) است که به طور طبیعی در بدن یافت; می شود.

گلوتامین از طریق دهان به دلیل بیماری سلول داسی ، برای بهبود تغذیه و کمک به افراد در بهبودی از جراحی ، جراحات ، سوختگی ، پیوند مغز استخوان ، عوارض HIV / AIDS ، پرتودرمانی و شیمی درمانی سرطان و بسیاری موارد دیگر کمک می کند. گلوتامین برای بهبودی بعد از عمل و سایر شرایط به صورت داخل وریدی (توسط IV) تزریق می شود.

گلوتامین از نظر تجاری به صورت کپسول یا بسته ها به صورت فرم پودر در دسترس است. دو گلوتامین تجویز شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) وجود دارد: Endari (Emmaus Medical، Inc) و NutreStore (Emmaus Medical، Inc). گلوتامین برای استفاده تجاری توسط فرایند تخمیر با استفاده از باکتری هایی که گلوتامین تولید می کنند ساخته می شود.

چگونه کار می کند؟

گلوتامین فراوان ترین اسید آمینه بدن است. آمینو اسیدها اجزای سازنده پروتئین هستند. گلوتامین در ماهیچه ها تولید می شود و توسط خون به اندام هایی که به آن نیاز دارند ، توزیع می شود. گلوتامین ممکن است به عملکرد روده ، سیستم ایمنی بدن و سایر فرآیندهای اساسی بدن به ویژه در مواقع استرس کمک کند. همچنین برای تأمین "سوخت" (نیتروژن و کربن) برای بسیاری از سلولهای مختلف بدن بسیار مهم است. گلوتامین برای ساخت مواد شیمیایی دیگری در بدن مانند سایر اسیدهای آمینه و گلوکز (قند) مورد نیاز است.

پس از عمل جراحی یا آسیب دیدگی ، نیتروژن برای ترمیم زخم ها و عملکرد اندام های حیاتی لازم است. حدود یک سوم این نیتروژن از گلوتامین حاصل می شود.

اگر بدن از گلوتامین بیشتری استفاده کند تا بتواند عضلات ایجاد کند (یعنی در زمان استرس) ، هدر رفتن عضلات ممکن است رخ دهد. این می تواند در افراد مبتلا به HIV / AIDS رخ دهد. مصرف مکمل های گلوتامین ممکن است فروشگاه های گلوتامین را حفظ کند.

برخی از انواع شیمی درمانی می تواند باعث کاهش سطح گلوتامین در بدن شود. تصور می شود که با استفاده از گلوتامین ، با حفظ عمر بافت های آسیب دیده ، از گلوتامین جلوگیری می کند.

موثر برای

 • این اسید آمینه یکی از تنظیم‌کننده‌های چرخه گلیکوژنسیز یا ساخت گلوکز است و این نقش را بدون هیچ تغییری در انسولین و گلوکاگون که هر دو از هورمون‌های اصلی پایین آورنده سطح گلوکز هستند، بازی می‌کند.
 • بیماری سلول سیکل. گلوتامین یک داروی تجویز شده توسط FDA برای بیماری سلول داسی است. مصرف آن از طریق دهان دو بار در روز عوارض ناگهانی بیماری سلول داسی را کاهش می دهد. گلوتامین با تجویز پزشک ممکن است تعداد دفعاتی را که افراد در بیمارستان و تعداد روزهایی که در بیمارستان به سر می برند ، کاهش دهد.

احتمالاً مؤثر برای

 • می سوزد. به نظر می رسد تجویز گلوتامین از طریق لوله تغذیه خطر ابتلا به عفونت های شدید را کاهش می دهد و احتمال مرگ در افراد مبتلا به سوختگی شدید را کاهش می دهد. به نظر می رسد تجویز گلوتامین به صورت داخل وریدی (توسط IV) خطر ابتلا به برخی از عفونت ها را در افراد مبتلا به سوختگی شدید کاهش می دهد. اما به نظر نمی رسد خطر مرگ را کاهش دهد.
 • بیماری بحرانی (تروما). در حالی که برخی از نتایج متضاد وجود دارد ، اکثر تحقیقات نشان می دهد که گلوتامین از باکتری ها از خارج شدن از روده و آلوده کردن قسمت های دیگر بدن پس از صدمات عمده ای جلوگیری می کند. گلوتامین همچنین ممکن است خطر ابتلا به عفونتهای بیمارستانی را در افرادی که مبتلا به بیماری بحرانی هستند کاهش دهد. به نظر می رسد گلوتامین هنگام تزریق داخل وریدی (توسط IV) به جای لوله تغذیه ، از عفونت های به دست آمده در بیمارستان بهتر جلوگیری می کند. به طور کلی ، به نظر نمی رسد گلوتامین خطر مرگ را در افراد مبتلا به بحرانی کاهش می دهد.
 • کاهش وزن غیر ارادی در مبتلایان به HIV / AIDS. به نظر می رسد که مصرف گلوتامین از طریق دهان به بیماران HIV / AIDS کمک می کند تا غذا را بهتر جذب کرده و وزن خود را افزایش دهند. به نظر می رسد دوز 40 گرم در روز بهترین اثر را دارد.
 • بهبودی بعد از عمل. به نظر می رسد که دادن گلوتامین به صورت داخل وریدی (توسط IV) به همراه تغذیه داخل وریدی ، تعداد روزهایی را که بعد از عمل در بیمارستان به خصوص جراحی عمده شکمی کاهش می یابد ، کاهش می دهد. همچنین ممکن است به جلوگیری از عفونتهای بیمارستانی بعد از عمل جراحی یا انتخابی فوری کمک کند. تزریق گلوتامین توسط IV به همراه تغذیه داخل وریدی نیز می تواند خطر عفونت را کاهش داده و بهبودی را بعد از پیوند مغز استخوان بهبود بخشد. با این حال ، به نظر نمی رسد همه افرادی که پیوند مغز استخوان می گیرند ، سود ببرند. به نظر نمی رسد گلوتامین بعد از هر نوع جراحی خطر مرگ را کاهش دهد.

باور های اشتباه

 • عملکرد ورزشی. به نظر می رسد مصرف گلوتامین از طریق دهان باعث بهبود عملکرد ورزشی نمی شود.
 • نوعی بیماری التهابی روده (بیماری کرون). به نظر نمی رسد مصرف گلوتامین از طریق دهان باعث بهبود علائم بیماری کرون می شود.
 • یک بیماری ارثی که می تواند منجر به سنگ کلیه یا مثانه شود (سیستینوری). به نظر می رسد که مصرف گلوتامین از طریق دهان باعث بهبود سیستینوری نمی شود.
 • نوزادانی که وزن آنها کمتر از 2500 گرم (5 پوند ، 8 اونس) است. به نظر نمی رسد دادن گلوتامین به نوزادان با وزن کم هنگام تولد مانع بیماری یا مرگ زودرس شود. همچنین به نظر نمی رسد گلوتامین باعث افزایش وزن یا رشد در نوزادان کم وزن می شود.
 • گروهی از اختلالات ارثی که باعث ضعف عضلات و ریزش عضلات (دیستروفی عضلانی) می شوند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف گلوتامین از طریق دهان باعث افزایش قدرت عضلات در کودکان مبتلا به دیستروفی عضلانی نمی شود
 • رشد و نمو در نوزادان نارس. به نظر نمی رسد گلوتامین باعث بهبود رشد یا جلوگیری از بیماری و مرگ زودرس در نوزادان نارس می شود.
 • اسهال ناشی از پرتودرمانی. تحقیقات نشان می دهد که مصرف گلوتامین از طریق دهان مانع از اسهال یا کاهش شدت اسهال ناشی از تشعشعات در افراد مبتلا به سرطان لگن می شود.

اثبات شده 

 • اسهال در افرادی که برای درمان اچ آی وی / ایدز (اسهال مرتبط با ضد ویروسی) دارو مصرف می کنند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف گلوتامین از طریق دهان ، شدت اسهال را در مبتلایان به HIV که در حال مصرف داروی نلفیناویر هستند ، کاهش می دهد.
 • اسهال ناشی از درمان داروهای سرطانی. برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد گلوتامین در جلوگیری از اسهال پس از شیمی درمانی کمک می کند. اما همه یافته های تحقیق موافق نیستند.
 • این مکمل را با آب یا غذا‌های سرد مصرف کنید، زیرا افزودن آن به نوشیدنی‌های گرم سبب از بین رفتن تاثیرگذاری آن می‌شود.
 • آسیب به سیستم ایمنی بدن ناشی از درمان داروهای سرطانی. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد گلوتامین آسیب سیستم ایمنی بدن ناشی از شیمی درمانی را کاهش می دهد. اما همه یافته های تحقیق موافق نیستند.
 • فیبروز کیستیک. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف گلوتامین از طریق دهان باعث افزایش پروتئین در کودکان مبتلا به فیبروز کیستیک نمی شود.
 • زخم پا در افراد مبتلا به دیابت. به نظر می رسد مصرف یک محصول ترکیبی حاوی گلوتامین و سایر مواد تشکیل دهنده باعث بهبود سرعت بهبودی زخم های پا در افراد مبتلا به دیابت نمی شود.
 • اسهال یک مطالعه اولیه نشان می دهد که مصرف گلوتامین از طریق دهان ، مدت زمان اسهال در کودکان را کاهش می دهد. اما به نظر می رسد مصرف گلوتامین از طریق دهان به همراه محلول های هیدراسیون معمولی هیچ مزیتی نسبت به محلول های هیدراتاسیون ندارد.
 • چاقی تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف گلوتامین ممکن است به کاهش وزن در زنان چاق کمک کند.
 • برداشت از هروئین ، مورفین و سایر داروهای افیونی. مصرف ترکیبی از گلوتامین و سایر ترکیبات ممکن است علائم مرتبط با خلقی را که با ترک مواد افیونی همراه است کاهش دهد.
 • تورم (التهاب) و زخم های داخل دهان (مخاط دهان). در برخی افراد ، به نظر می رسد مصرف گلوتامین از طریق دهان باعث کاهش درد و تورم در داخل دهان ناشی از شیمی درمانی می شود. اما به نظر نمی رسد که به نفع همه بیماران شیمی درمانی باشد. بعضی از محققان فکر می کنند که در افرادی که سطح گلوتامین کم دارند در طول درمان شیمی درمانی بهتر عمل می کند.
 • درد عضلانی و مفاصل ناشی از داروی پاکلیتاکسل. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد گلوتامین ممکن است به کاهش دردهای عضلانی و مفاصل ناشی از پاکلیتاکسل کمک کند.
 • تورم (التهاب) لوزالمعده (پانکراس). یک مطالعه اولیه نشان می دهد که دادن گلوتامین به صورت داخل وریدی (توسط IV) به همراه تغذیه داخل وریدی عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد اما خطر عوارض یا مقدار زمان سپری شده در بیمارستان را در مبتلایان به پانکراتیت کاهش نمی دهد.
 • زخم بستر (زخم فشار). به نظر می رسد مصرف یک محصول ترکیبی حاوی گلوتامین و سایر ترکیبات باعث بهبود سرعت بهبودی زخم های بستر نمی شود.
 • آسیب پوستی ناشی از پرتودرمانی (درماتیت اشعه). تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف گلوتامین باعث کاهش آسیب های پوستی ناشی از تشعشعات سرطان های سر و گردن نمی شود. اما مصرف گلوتامین با شروع یک هفته قبل و ادامه 1 هفته پس از تابش اشعه سرطان پستان ممکن است شدت آسیب های پوستی را کاهش دهد.
 • جذب نامطلوب مواد مغذی هنگامی که بخشی از روده کوچک از دست رفته یا برداشته شود (سندرم روده کوتاه) رخ می دهد. محققان مطالعه کرده اند که آیا گلوتامین همراه با هورمون رشد در درمان سندرم روده کوتاه مؤثر است یا خیر. به نظر می رسد این ترکیب به بعضی از بیماران كمتر وابسته به تغذیه لوله است. اما به نظر می رسد گلوتامین به تنهایی مؤثر نیست.
 • آسیب عصبی ناشی از داروی وینکرستین. به نظر می رسد مصرف گلوتامین روزانه در طول درمان وینکروستین باعث کاهش آسیب عصبی در کودکان و بزرگسالان می شود.
 • التیام زخم. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف گلوتامین از طریق دهان بهمراه آنتی اکسیدان ها ممکن است زمان بسته شدن زخم در افراد دارای زخم ناشی از تروما را کاهش دهد. اما به نظر نمی رسد تعداد روزهای حضور در بیمارستان را کاهش دهد.
 • نوعی بیماری التهابی روده (کولیت اولسراتیو).
 • اختلال در مصرف الکل.
 • اضطراب
 • اختلال کمبود توجه-بیش فعالی (ADHD).
 • افسردگی.
 • بیخوابی.
 • زخم معده.
 • سایر شرایط.

گلوتامین

عوارض جانبی و ایمنی

هنگامی که از راه دهان مصرف : گلوتامین است SAFE به احتمال زیاد برای اکثر افراد بالغ که از طریق دهان در دوزهای تا 40 گرم گرفته شده در روزانه. عوارض جانبی به طور کلی خفیف است و ممکن است شامل سرگیجه ، سوزش قلب و درد معده باشد. برخی افراد ناراحتی گلوتامین را در آب می بینند که وقتی از طریق دهان مصرف می شود ناخوشایند باشد.

هنگامی که توسط IV تجویز شود : گلوتامین برای اکثر بزرگسالان بسیار ایمن است ، در صورتی که توسط IV در دوزهای 600 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن در روز تجویز می شود.

اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه:

كودكان : گلوتامین بسیار ایمن است كه از طریق دهان در دوزهای حداكثر 0.7 گرم در كیلوگرم وزن بدن روزانه یا هنگام تجویز IV توسط دوزهای 400 میلی گرم بر كیلوگرم وزن بدن روزانه مصرف می شود. در مورد ایمنی دوزهای بالاتر گلوتامین در کودکان اطلاعات کافی وجود ندارد.

بارداری و شیردهی : در مورد مصرف گلوتامین در دوران بارداری و شیردهی اطلاعات کافی وجود ندارد. در قسمت امن بمانید و از استفاده خودداری کنید.

پیوند مغز استخوان : دادن گلوتامین توسط IV ممکن است خطر ابتلا به زخم دهان یا مرگ در افرادی که پیوند مغز استخوان دارند را افزایش دهد. تا زمان مشخص شدن بیشتر ، از دادن گلوتامین توسط IV به این بیماران خودداری کنید. شنا کردن گلوتامین در دهان و سپس بلع ممکن است برای این بیماران مفید باشد.

سیروز: گلوتامین می تواند این وضعیت را بدتر کند. افراد مبتلا به این بیماری باید از مکمل های گلوتامین خودداری کنند.

بیماری شدید کبدی با مشکل در تفکر یا سردرگمی (انسفالوپاتی کبدی) : گلوتامین می تواند این وضعیت را بدتر کند. از آن استفاده نکنید.

شیدایی ، یک اختلال روانی : گلوتامین ممکن است باعث ایجاد برخی از تغییرات ذهنی در افراد دارای شیدایی شود. از استفاده خودداری کنید. حساسیت به

مونو سدیم گلوتامات (MSG) : اگر به MSG حساس هستید ، ممکن است به گلوتامین نیز حساس باشید ، زیرا بدن گلوتامین را به گلوتامات تبدیل می کند.

تشنج : برخی نگرانی وجود دارد که گلوتامین احتمال بروز تشنج را در برخی افراد افزایش دهد. از استفاده خودداری کنید.

دوز مصرف

دوزهای زیر در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته است

بزرگ سالان :

 • در مورد سوختگی : 0.35-0.5 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر روز یا 4.3 گرم هر چهار ساعت.
 • برای بیماری بحرانی (تروما) : گلوتامین در هر روز با غلظت 0.2-0.6 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یا با دوز 20 گرم در روز از خوراکی مایع تجویز شده است. معمولاً حداقل به مدت 5 روز تجویز می شود.
 • در مورد بیماری سلول داسی : 5-15 گرم گلوتامین تجویز شده دو بار در روز به مدت 48 هفته در افراد مبتلا به بیماری سلول داسی 5 سال یا بالاتر از داروهای هیدروکسی اوره معمولی یا بدون آن استفاده شده است.
 • برای کاهش وزن غیر ارادی در مبتلایان به HIV / AIDS : روزانه 14-40 گرم گلوتامین در ترکیب با سایر مواد مغذی استفاده می شود.

جوانان

 • برای سوختگی : 0.57 گرم گلوتامین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر روز به مدت 30 روز استفاده می شود.
 • برای بیماری بحرانی (تروما) : 0.3-0.5 گرم در هر کیلوگرم یا 18-21 گرم از ترکیبات گلوتامین روزانه ، گاهی اوقات با هورمون داده می شود.
 • برای بهبودی پس از عمل : 0.57 گرم گلوتامین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن پس از پیوند مغز استخوان استفاده شده است. همچنین ، 20 گرم گلوتامین در روز یا 0.3 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در افراد تحت عمل جراحی استفاده شده است. بعضی اوقات گلوتامین به شکل گلوتامین دیپپتید تجویز می شود. به طور معمول از 18 تا 30 گرم از گلوتامین دیپپتید استفاده می شود. این مقدار معادل 13-20 گرم گلوتامین است.

کودکان

 • برای بیماری بحرانی (تروما) : روزانه 0.3 گرم به ازای هر کیلوگرم داده می شود.
 • برای بیماری سلول داسی : 5-15 گرم از گلوتامین تجویز شده 2 بار در روز به مدت 48 هفته در کودکان 5 ساله یا بالاتر استفاده شده است.

 منبع : گلوتامین چیست؟

 

 
 
ارسال شده توسط سجاد اسکندریان

مطالب پیشنهادی:

0 نظر

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید