همه-چیز-درباره-ی-تمرینات-TRX-تی-آر-ایکس

همه چیز درباره ی تمرینات TRX (تی آر ایکس)

هدف از انجام این تمرینات توسعه قدرت، تعادل، انعطاف پذیری، افزایش دامنه حرکتی و ثبات مفصلی است. به عبارت دیگر تمریناتی که بدن آویخته، آویزان یا معلق باشد، بدنسازی معلق می‌گویند.برای همین یکی از فواید فراگیری تی آر ایکس این است که باعث می‌شود فرد تعادل بهتری پیداکند و به راحتی مرکز ثقل بدن را تقویت کند. مرکز ثقل، نقطه تعادل بدن است که در اکثر رشته‌ها به ویژه رشته‌های رزمی و رشته‌های شرق دور با نام‌های مختلف وجود دارد.
این روش فوق العاده و ساده ی ورزشی، به هر فرد امکان دست یابی به اهدافی نظیر کاهش وزن، تقویت قدرت عضلانی، یا آمادگی جسمانی را خواهد داد.

هفت مورد از مزایای تمرینات کششی TRX

 1.مناسب برای تمامی سطوح

اهمیتی ندارد که شما ورزشکار المپیک باشید و یا فردی که به تازگی ورزش را به عنوان یک سرگرمی آغاز کرده  اید، این تمرینات کششی برای تمامی ورزشکاران با هر سطحی مناسب هستند. تنها با اندکی تغییر در وضعیت بدن، وزن موجود بر عضلات شما کاهش یا افزایش خواهد یافت، و این امر به معنای کاربرد این روش برای تمامی افراد مناسب است.

 2.تنوع

تنها به واسطه ی کاربرد دو بند قابل تنظیم تمرینی جامع برای تک تک عضلات بدنتان فراهم خواهد شد. شما به سادگی قادر به جابجا نمودن آنها و نصب TRX در هر مکانی خواهید بود، در نتیجه هنگام بازگشت از تعطیلات، می توانید این ابزار را تهیه کنید و در هر مکانی که هستید از مزایای فوق العاده ی آن بهره مند شوید.

  3.بهبود وضعیت قلب و عروق و قدرت عضلانی

تمرینات کششی TRX نه تنها سبب بهبود قدرت عضلانی خواهد شد، بلکه سبب بهبود وضعیت قلبی عروقی شما نیز خواهد گشت. با افزایش سرعت تمرینات، می توانید میزان فعالیت قلب و شش های خود را نیز افزایش دهید.

4. دست یابی به سایر اهداف

به دلیل تنوع تمرینات کششی TRX ، دست یابی به هر هدفی امکان پذیر است. این اهداف می تواند شامل کاهش وزن، تقویت عضلات و یا آمادگی جهت شرکت در دو ماراتون باشد. هر هدفی که دارید، به واسطه ی تمرینات منظم TRX قابل دست یابی می باشد.

  5.مشارکت تمام بدن

عدم ثباتی که حین انجام حرکات ورزشی TRX مشاهده می شود بدین معناست که ماهیچه های شما همواره تحت فشار هستند. علاوه براین، حرکات کاربردی و مهم نیز نشان می دهند که تعداد زیادی از عضلات هم زمان با هم در حال فعالیت بوده و همین امر سبب فراهم آوردن فعالیتی بسیار جامع و فراگیر خواهد شد.

  6. ماهیت کم ضرر

ماهیت این روش به گونه ای است که مفاصل شما تحت فشار زیادی نخواهند بود و این بدین معناست که ماهیت این روش مبتنی بر فشار عضلانی پایین است. در مقابل، میزان جراحات و صدمات ناشی از آن بسیار اندک است، و همین امر به شما این امکان را می دهد که با کم ترین میزان خطر عوارض و صدمات پس از ورزش به بالاترین سطح فعالیت ورزشی بپردازید.

   7.تفاوت

گاهی اوقات یکنواختی رفت و آمد به باشگاه­های ورزشی این کار را بسیار ملالت­ بار نموده، و درنتیجه حفظ انگیزه برای مشارکت در برنامه­ های تناسب اندام بسیار دشوار خواهد شد.  تمرینات کششی TRX با هر روش دیگری تفاوت دارد و می­تواند با تمرین­های معمول و روزمره ­گی شما ترکیب و اجرا شود. همین امر سبب تداوم مشارکت شما و تمایلتان برای شرکت در جلسات بعدی خواهد شد.
انجمن ورزش آمریکا به منظور بررسی اثرات درازمدت تمرینات TRX، مطالعه ای متشکل از 16 مرد و زن دارای سلامتی جسمی مناسب (سنین 21 تا 71 سال) ترتیب دادند. این افراد کلاس های 60 دقیقه ای TRX را به مدت 3 بار در هفته و در طول 8 هفته متوالی تنظیم نمودند، و از روش های اندازه گیری سلامت و تناسب جسمانی مختلفی به منظور سنجش های پیش و پس از برنامه استفاده کردند.
در ابتدا، افراد طی هر جلسه حدود 400 کالری سوزاندند (که بالاترین میزان انرژی سوزانده شده در تمرینات معمول است). پس از آن، کاهش قابل توجهی در سایز نواحی بالا تنه، درصد چربی بدن، و فشار خون مشاهده شد. و در نهایت، قدرت عضلانی و مقاومت افراد به شکل قابل توجهی طی آزمون های پرس پا، پرس سینه، جمع کردن پا درون شکم، و شنا روی زمین افزایش یافت. تمامی این نتایج نشان داد که  با انجام مداوم تمرینات کششی در درازمدت میتوان از عوارض قلبی و عروقی جلوگیری کرد. علاوه براین شما قادر به انجام این تمرینات در هر مکانی هستید!
موارد قابل اهمیت: کلاس های TRX همراه با وقفه هایی از تمرینات غیرکششی نظیر تمرینات نردبان سرعت و چرخش کتل-بل همراه است، که با توجه به این نکته می توان اذعان داشت که این تمرینات در واقع نمونه ای از تمرینات قدرتی-هوازی است. همچنین، با حضور نمونه ی کوچک 16 نفری افراد نتایج این پژوهش قابل تعمیم به جمعیت های بزرگ تر نمیباشد.
با این وجود، درصورتی که به خاطر تردید درباره ی اثربخشی تمرینات TRX از آنها اجتناب می کنید باید بدانید که این تمرینات  دارای اثربخشی به سزایی می باشند.
برخی از افراد از تمرینات کششی به دلایل زیر انتقاد می کنند: 1) وزن بالایی را بایستی بلند کنید/بکشید/هل دهید . 2) این تمرینات نیازمند قدرت عضلانی و تعادل بالایی هستند، که ممکن است بدون پیروی از دستورالعمل ها منجر به ایجاد آسیب گردند.
اما هیچ یک از این عوامل، دلیل مناسبی برای اجتناب از TRX نمی باشد: افرادی که درباره ی نحوه ی درست تمرین و میزان چربی سوزی مناسب آگاه نیستند احتمالا طی این تمرینات دچار مشکل خواهند شد. اما کار کردن با یک مربی ورزیده مانع پیش آمد چنین مشکلاتی خواهد شد. کار با TRX دربرگیرنده ی مزایای زیر است: ” هنگامی که مجبور به نگه داشتن وزن خود در فضا می شوید قابلیت های کاربردی نظیر تعادل و ثبات مرکزی خود را تقویت خواهید کرد. (شما همچنین قادر به استفاده از یک مربی برای یاد گرفتن حالات مختلف یوگا نیز خواهید بود).
برای وزنه برداران قدرت مندی که تصور می کنند این کار بسیار ساده است باید چنین گفت که، هنگام به چالش انداختن عضلات خود با وزن بدن، می توانید به توانایی های جسمانی خود پی ببرید: “این امر به معنای باز بودن دست شما در تغییر شدت تمرینات است”. تنها با تغییر حالت بدن، شما قادر به کاهش یا افزاش نسبت وزن بدنتان با نیروی جاذبه خواهید بود”.

تمرینات TRX مناسب کدام دسته از افراد است؟

رشته تی آر ایکس بیشتر مناسب افراد ۲۰ تا ۴۵ سال می‌باشد. در واقع برای انجام تمرینات TRX بدن باید قدرت و استقامت لازم برای تحمل فشار ناشی از تمرینات را داشته باشد.
در رابطه با تی آر ایکس افرادی که مبتدی هستند و توان جسمانی بالایی ندارند ،بهتر است ابتدا با تمریناتی مثل پیلاتس شروع کنند و بعد از آشنایی با بعضی قواعد و اصول اولیه و با آمادگی بالاتر وارد رشته تی آر ایکس شوند تا بتوانند بهتر و آسان‌تر تمرین کنند.
تمرینات تی آر ایکس برای افرادی طراحی شده که در وضعیت متوسط و بالاتری از لحاظ قدرت بدنی و انعطاف پذیری قرار دارند، به یاد داشته باشید خالق این نوع تمرینات خود یک مامور دوره دیده نیروی دریایی آمریکا بوده است.
توصیه‌ای که توسط مربیان با تجربه به متقاضیان این تمرینات ورزشی میشود این است که ابتدا یک جلسه در کلاس شرکت کنند و وضعیت بدنشان را بسنجند و با توجه به توان خودشان برای چند روز در هفته تمرین تصمیم گیری کنند. تمرینات TRX  از جمله تمریناتی است که در صورت عدم رعایت اصول صحیح ورزشی، احتمال  آسیب دیدگی طی انجام تمرینات بیشتر از سایر رشته های ورزشی است.این تمرینات نیازمند آمادگی جسمانی در سطح قابل قبولی است و افراد آماتور و کسانی که تازه تصمیم به ورزش کردن گرفته اند، بهتر است در انتخاب مربی خود دقت بسیار زیادی به خرج دهند.چرا که احتمال آسیب دیدگی های ورزشی و گرفتگی عضلات درگیر در هنگام انجام تمرینات با وجود مربی مجرب بسیار کمترمیشود.
درصورتیکه فردی مدت طولانی تمرین و فعالیت ورزشی نداشته باشد ۲ روز در هفته را برای شروع توصیه می‌کنم ولی در صورتیکه فرد آمادگی جسمانی مناسبی داشته باشد ۳ روز در هفته تمرین نتیجه بهتری خواهد داشت.
ارسال شده توسط سجاد اسکندریان

مطالب پیشنهادی:

اثرات-و-محاسن-فعالیت-ورزشی-منظم

اثرات و محاسن فعالیت ورزشی منظم

آیا می خواهید احساس بهتری داشته باشید ، انرژی بیشتری داشته باشید و حتی سالها به زندگی خود بیفزایید؟ فقط ورزش کنید.برای حرکت نیاز به جواب قانع کننده تری دارید؟ این هفت روش را بررسی کنید تا دریابید که ورزش می تواند شما را به یک فرد شادتر و سالم تر تبدیل کند.

چرا-ورزش-عاقلانه-است

چرا ورزش عاقلانه است

احتمالاً بارها و بارها شنیده اید که ورزش "برای شما خوب است". اما آیا می دانید که در واقع می تواند به شماکمک کند تا احساس فوق العاده ای داشته باشید؟ انجام مقدار مناسب ورزش می تواند سطح انرژی شما را افزایش داده و حتی به بهبود روحیه شما کمک کند.

0 نظر

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید